صولت خبر

کد خبر: 10094
تعداد نظرات: بدون دیدگاه
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردین ۹۹ - ۱۹:۱۹

باتوجه به آغاز فصل کوچ عشایر و درگیری کشور با بیماری کرونا که زندگی جامعه عشایر هم از تاثیرات آن مصون نبوده است صولت خبر مصاحبه ای با مهندس بهمن آزادی مدیرکل امور عشایر استان کهگیلویه و بویراحمد انجام داده که بصورت زیر آن را می خوانیم: صولت خبر:جناب آزادی ضمن عرض خسته نباشید به […]

بهمن آزادی:عشایر استان مورد غربال گری قرار می گیرد.زمان قانونی کوچ عشایر از بیست اردیبهشت است/مصاحبه با مدیر کل امور عشایر استان کهگیلویه و بویراحمد

باتوجه به آغاز فصل کوچ عشایر و درگیری کشور با بیماری کرونا که زندگی جامعه عشایر هم از تاثیرات آن مصون نبوده است صولت خبر مصاحبه ای با مهندس بهمن آزادی مدیرکل امور عشایر استان کهگیلویه و بویراحمد انجام داده که بصورت زیر آن را می خوانیم:

صولت خبر:جناب آزادی ضمن عرض خسته نباشید به شما و همکارانتان در اداره کل امور عشایر، با توجه به اینکه فصل کوچ عشایر به ییلاق هست در حال حاضر از طرف اداره کل چه تدابیری برای سهولت کوچ اندیشیده شده است؟

بر اساس تصمیم کارگروه کوچ استان (به ریاست استانداری و دبیری منابع طبیعی استان )تاریخ کوچ عشایر از مناطق قشلاقی از ۲۰اردیبهشت ماه است و امورعشایر استان ادارات شهرستانها را موظف کرده خدمات رسانی در مناطق گرمسیری را دوچندان کند تا خدای ناکرده مشکلی برای عشایر شریف پیش نیاید.

صولت خبر: بیست اردیبهشت برای کوچ دیر نیست ؟
خیلی از مناطق قشلاقی تا بیست اردیبهشت هوا خیلی گرم می شود و همه جا خشک و غیر قابل تحمل هست!
تصمیم کشوری و ستاد کوچ استان است . چاره ای نیست

صولت خبر: در رابطه با بیماری کرونا که عشایر هم مصون از آن نیست و کمک به معیشت عشایر، اداره کل برنامه ای در این رابطه دارد؟؟
با توجه به شیوع بیماری کرونا در بین جوامع مختلف قطعا عشایر نیز از این ویروس مصون نیست و به همین دلیل ریاست محترم سازمان امورعشایر کشور دستوری مبنی بر تاخیر در کوچ عشایر صادر نموده و اداره کل امورعشایر در راستای اجرای سیاستهای سازمان به تمام شوراههای عشایری معتمدین و ریش سفیدان این موضوع را اطلاع رسانی نموده است و گاها آموزش های لازم نیز در خصوص مبارزه با کرونا به آنها داده شده . و مقداری هم وسایل بهداشتی از قبیل ماسک و الکل و….بین عشایر عزیز توزیع نموده است . شایان ذکر است که با علوم پزشکی استان رایزنی های لازم صورت گرفته تا نسبت به غربالگیری اقدام شود .

صولت خبر: در حال حاضر با توجه به گرم شدن هوا در عشایر کوچ زود رس وجود دارد و منابع طبیعی مانع از کوچ می شود.آیا اداره کل برای حل معضل کوچ زود رس عشایر برنامه ای دارد؟
هرچند که حضور عشایر در بعضی از مناطق گرمسیری بدلیل گرمی و خشک شدن علوفه های مرتعی باعث بروز مشکلاتی برای عشایر با کرامت استان گردیده اما توصیه امورعشایر بر ماندن در مناطق گرمسیری است و از کوچ زودرس جلوگیری می نماید.

صولت خبر: بیماری کرونا به قیمت گوشت و بازار محصولات دامی عشایر تاثیری داشته است؟و اگر داشته برای جبران خسارت دولت برنامه ای برای حمایت از عشایر بصورت ویژه دارد؟؟
بیماری کرونا همانند سایر بخش ها تاثیراتی بر تولیدات عشایر خصوصا قیمت گوشت خواهد گذاشت که از طریق سازمان امورعشایر کشور این موضوع پیگیری ودر صورت حصول نتیجه به اطلاع عشایر عزیز خواهد رسید.

صولت خبر:توصیه شما به عنوان یک مدیر عشایری به عشایران و دامداران چیست ؟؟

توصیه اینجانب به عزیزان عشایر این است که حتما در مناطق گرمسیری ومیان بندها بمانند تا فاصله گذاری حفظ شود چراکه این موضوع به سود عشایر است ودر صورت شیوع بیماری همه آنها آسیب خواهند دید . کرونا عشایر و غیر عشایرو فقیر و غنی نمی شناسد .
در پایان عرض میکنم که خوشبختانه تا کنون موردی از بیماری کرونا در بین جامعه عشایری استان مشاهده نشده است.

لازم به ذکر است بهمن آزادی از قشقایی های ساکن گچساران در دی ماه سال گذشته از طرف دکتر قندالی رئیس سازمان امور عشایر کشور به این سمت منصوب شد.آزادی رئیس امور عشایر شهرستان گچساران و امور عشایر شهرستان شیراز را در کارنامه ی خود دارد.

یادداشت
یادداشت ها