صولت خبر

کد خبر: 10136
تعداد نظرات: ۱ دیدگاه
تاریخ انتشار: ۴ خرداد ۹۹ - ۲۲:۰۶

دنا تو شاهد باش؛خامی در آتش سوخت داراب بازیار عبدالسلیمانلو چند روزی ایست که آتش سوزی دامنه دار،به جان کوه خامی افتاده و جنگل این مناطق را در کام خود به نابودی می کشاند.عده ای طبیعت دوست و مردمانی بی سلاح سعی در خاموش کردن آن دارند اما تلاشی بی حاصل که آنها فقط شاهدان […]

دنا تو شاهد باش؛خامی در آتش سوخت/یادداشتی به بهانه آتش سوزی ها در جنگل های زاگرس

دنا تو شاهد باش؛خامی در آتش سوخت

داراب بازیار عبدالسلیمانلو

چند روزی ایست که آتش سوزی دامنه دار،به جان کوه خامی افتاده و جنگل این مناطق را در کام خود به نابودی می کشاند.عده ای طبیعت دوست و مردمانی بی سلاح سعی در خاموش کردن آن دارند اما تلاشی بی حاصل که آنها فقط شاهدان نابودی درختان زاگرس از نزدیک هستند.

هر ساله آتش هایی بر جان جنگل های زاگرس می افتد و نوبت به نوبت درختان بلوط را به تلی از خاکستر تبدیل می کند و مسئولانی که هشدارها از پیش را نادیده می گیرند تا اینکه کار مهار آتش سوزی بکشد.
و هر ساله حسرت هایی که دلسوزان طبیعت زاگرس از ته دل خود می کشند و نظاره گر نابود شدن جنگل هایی هستند که نسل ها با آن زندگی کردند و برای جلوگیری از نابودی آن،کاری از دستشان بر نمی آید.
زاگرس بدون درختانش هیچ است و خواهد مرد.دهه هاست که با شروع فصل خشک در زاگرس،آتش هایی با غفلت عده ای، بر جان این طبیعت بکر می افتد و آن را نابود می کند و با تغییر فصل گرما به فراموشی سپرده می شود.
و اما با این معضل چه باید کرد؟
قطعا برای چنین معضلی؛ موضوع اول پیشگیری از آتش سوزی است.باتوجه به اینکه عامل اصلی این آتش سوزی ها، انسان هاست،در وهله اول باید تمام توان روی آموزش مردمان این مناطق گذاشت.

باید دستگاه های مربوطه از طریق رسانه ها و تمامی ابزار ها، برای آگاه سازی مردم در جهت حفظ طبیعت و جلوگیری از احتمال آتش سوزی آموزش و هشدار لازم داده شود.
آموزش و هشدار بهترین پیشگیری در مقابل این قبیل آتش سوزی هاست.
مسئله بعدی اهمیت وجود تجهیزات کافی، برا مهار آتش سوزی در مناطق مختلف جنگل های زاگرس هست.
هر ساله در هر آتش سوزی،سازمان منابع طبیعی و مدیریت بحران مناطق از نبود ابزار و امکانات و یا بودجه لازم برای مهار آتش سوزی، حکایت از این دارد که تاکنون برای حل این مسئله عزم ملی وجود ندارد و یا هر ساله فقط مسکن موقت تجویز می شود و سال بعد آش همان آش و کاسه همان کاسه!
سالهای زیادی بر علیه دامداری و عشایرنشینی در مناطق زاگرس قلم زده شد اما الان ثابت شده که وجود این دامداران نه تنها برای محیط زیست کم ضرر است بلکه باعث تنظیم پوشش گیاهی و جلوگیری از آتش سوزی ها می شود و شاهد آنیم هر ساله با کم شدن دامداری در این مناطق آتش سوزی ها بیشتر می شود.

استان های فارس،کهگیلویه و بویراحمد،خوزستان،لرستان و چهارمحال و بختیاری در محور رشته کوه زاگرس قرار دارد و با پوشش گیاهی جنگلی بلوط در فصل گرما پتانسیل آتش سوزی در آن ها وجود دارد.اگر مسئولین برای مقابله با آن چاره ی اساسی نیاندیشند،نسل های آینده باید حسرت نبود این جنگل ها را بکشند.
سوال اینجاست چرا با وجود آتش سوزی ها در سال های متمادی و با شمار بالا در جنگل ها و مراتع واقع در این استان ها، چرا هنوز هیچ امکاناتی از قبیل تهیه بالگرد،احداث ایستگاه های مهار آتش در مناطق مختلف در این استان ها، و یا آموزش و تجهیزات مورد نیاز بسیج مردمی وجود ندارد؟
آیا تاکنون این مسئله مهم توسط مسئولین زاگرس نشین در شورای امنیت ملی و یا مدیرت بحران کشور مطرح و به شور گذاشته شده است؟
و اما برای آینده گان، دنا شهادت خواهد داد که چطور ما فقط از اسم زاگرس برای رسیدن به قدرت استفاده کردیم اما نتوانستیم برای نجاتش کاری کنیم!

پوشش گیاهی و جنگل های زاگرس یک سرمایه ملی است و تاثیر مهمی در تعدیل آب و هوا و بارندگی و حفظ منابع آبی را در کشور دارد  و همه ی ما باید در جهت حفظ آن از همه ی توانمان استفاده کنیم.

از نگاه کاربران
  1. علیرضا محبی گفت:

    تف بر تو که همه چی رو سیاسی میکنید.. اگر شرف داری بنویس که این اتش سوزیها عمدی هست

یادداشت
یادداشت ها