صولت خبر

کد خبر: 8469
لینک کوتاه: http://solatkhabar.ir/?p=8469
تعداد نظرات: بدون دیدگاه
تاریخ انتشار: ۶ فروردین ۹۸ - ۱۸:۴۰

قلعه شیخ نصوری(استان بوشهر) قلعهٔ نصوری در شهر بندر سیراف (طاهری) از توابع بخش مرکزی شهرستان کنگان قرار دارد و یکی از اثرهای تاریخی و از نقاط دیدنی استان بوشهر در جنوب ایران است. شهر کنگان در ۲۲۰ کیلومتری جنوب‌شرقی بوشهر در منطقه کوهستانی نار و کنگان قرار دارد. قلعه نصوری که به قلعه شیخ […]

گردشگری ویژه نوروز/قلعه شیخ نصوری(استان بوشهر)

قلعه شیخ نصوری(استان بوشهر)

قلعهٔ نصوری در شهر بندر سیراف (طاهری) از توابع بخش مرکزی شهرستان کنگان قرار دارد و یکی از اثرهای تاریخی و از نقاط دیدنی استان بوشهر در جنوب ایران است. شهر کنگان در ۲۲۰ کیلومتری جنوب‌شرقی بوشهر در منطقه کوهستانی نار و کنگان قرار دارد.
قلعه نصوری که به قلعه شیخ نیز مشهور است، متعلق به اوایل دوره قاجاریه است. این قلعه به دستور شیخ جبار نصوری در سال ۱۲۲۴هجری قمری ساخته شده است. مصالح به کار رفته در این قلعه نیز سنگ‌های بزرگ و ملاط آن گل و گچ می‌باشد. قلعه دارای گچ‌بری‌های زیبایی بوده که ۱۸ تابلو بسیار زیبا از مجالس شاهنامه فردوسی در ایوان باختری آن نقش بسته است. قلعه دارای درب بزرگ چوبی با گل‌میخ و کنده‌کاری است. بعد از ورودی اصلی هشتی بزرگی وجود دارد که دارای ۸ طاقچه ساده ‌است. این ایوان از طرف ۵ در چوبی، به اتاقی راه می‌یابد که در غرب آن قرار دارد. در این اتاق گچبری با تزیینات گل و بوته وجود دارد که فاقد هرگونه تزیین است. این بنا دارای بادگیری همانند بادگیرهای ساختمان‌های ساحلی خلیج فارس است و ویژگی معماری ساختمان‌های قاجاریه را دارد. این قلعه دارای ایوان ستون‌داری در طبقه دوم می‌باشد که تزیینات گچبری مربوط به همین قسمت است، همچنین سبک کار و تراش آن‌ها شبیه ستون‌های بازار وکیل شیراز است. گچبری‌ها شامل شاخ و برگ گل و بوته، فرشتگان و پرندگانی است که بر رونق و زیبایی قلعه افزوده ‌است. سنگ‌ها و گچ‌های موجود در حیاط قلعه نیز، نشان از مرمت و بازسازی دوباره قلعه را می‌دهد.
بندر سیراف در گذشته بیش از سیصد هزار نفر جمعیت داشته و به دلیل آزادمنشی دینی در این بندر بین‌ المللی پیروان مذاهب گوناگونی همچون: زرتشتیان، مسیحیان، مانویان، یهودیان، بوداییان و ملیت هایی مثل رومیان، یونانیان و چینی ها در این بندر زندگی می کرده‌ اند. گورستان های بازمانده از پیروان دین های گوناگون در این شهر باستانی نشانگر آزادی دینی این بندر ایرانی ست. با توجه به حضور تمدن ها، اديان و مذاهب مختلف و زندگي مسالمت آميز در كنار يكديگر، سيراف را شهر گفتگوي تمدن ها نيز مي نامند.
هم اكنون چهار اثر تاريخي سیراف شامل قبور سنگي و چاهها، گور سيبويه، مسجد جامع و قلعه نصوري به ثبت ملي رسيده و با توجه به تصويب هيأت دولت، نام بندر طاهري به بندر سيراف تبديل گرديده و اين بندر واجد شرائط ثبت در فهرست آثار جهاني و يونسكو مي باشد.
آب و هوای این شهر باستانی در تابستانها گرم و مرطوب و در زمستانها معتدل است. فصل بازدید از این شهر و اماکن تاریخی آن از آبان ماه تا اواخر فروردین ماه میباشد.

تهیه کننده:وحید صفری کارشناس ارشد مدیرت گردشگری و راهنما گردشگری

یادداشت
یادداشت ها