| www.SolatKhabar.ir | امروز7 مهر, 1401

مکانی: نه تنها بدنام نشدم، محبوب‌تر هم شدم

در نهایت گویا هیچ مورد مشکوکی به ثبت نرسیده و مسئولان فدراسیون فوتبال نروژ هم به دنبال کسب اطلاعات از افرادی هستند که با یوزرهای ناشناس مکانی را متهم کرده‌اند. سوشا هم در گفت و گو با ایران ورزشی ماجرا را از ابتدا شرح می‌دهد. او معتقد است یوزرهای فیک و ناشناس در فضای مجازی که منتسب به یک تیم خاص هستند این حواشی را برای او به وجود آورده‌اند. سوشا البته تأکید هم می‌کند که بعد از این اتفاق‌ها نه تنها بدنام یا نابود نشده، بلکه در نروژ محبوب‌تر هم شده است.
بعد از باخت سنگین میوندالن و دریافت 7 گل، حرف و حدیث‌های فراوانی به وجود امد و اتفاقاتی هم رخ داد. در این باره توضیح می‌دهی که چه شد و چرا تو را متهم کردند؟
اتفاق خاصی رخ نداد. گروهی شایعه کردند و در فضای مجازی مطالبی نوشتند که در نهایت هم مشخص شد درست نیست. در نروژ به این حرف‌های بی‌اساس توجهی نمی‌کنند چون سند و مدرکی پشت آنها نیست و نمی‌شود اتهامی را به همین سادگی‌ها اثبات کرد. اینجا اگر بیایی مربی حریف را قمارباز خطاب کنی و به دروازه‌بان اتهام بزنی، به همین راحتی‌ها پذیرفته نمی‌شود. درست بر خلاف ایران که یک سال یک دروازه‌بان را محروم کردند و آخر هم معلوم نشد او چه تخلفی را مرتکب شده است.
اگر حکم محرومیت او درست نبود، چرا یک سال از عمر حرفه‌ای او را گرفتند؟ اگر اتهام او درست بود که باید مادام‌العمر از حضور در فوتبال محروم می‌شد. حالا که این دروازه‌بان به لیگ برتر برگشته نشان می‌دهد که او خلاف نکرده و بی‌دلیل یک سال بیرون نشسته است. نتیجه‌گیری اینکه در فوتبال ایران، تهمت و افترا را مثل نقل و نبات می‌بینید. حالا یک سؤال. چه کسی جواب آن یک سال ضرر و زیان روحی و مالی آن دروازه‌بان را می‌دهد.
در نروژ با این مسأله چطور برخورد کردند؟
اینجا در فوتبال قانون وجود دارد. برای هر تهمت و افترایی که می‌زنی باید دلیل و سند داشته باشی. اینجا شما دستت را در جیب یکی کنی و پول برداری، کسی که از او دزدی شده باید با مدرک اثبات کند که آیا چنین اتفاقی رخ داده یا نه؟ بعد از بازی ما که 7 بر صفر شکست خوردیم، حدود 10 هزار هوادار نه، یوزر فیک مجازی که منتسب به یک باشگاه خاص هستند، متنی را منتشر کردند و به من اتهام زدند. کاملاً مشخص بود که متن را در گوگل ترانسلیت، ابتدا به انگلیسی و سپس نروژی ترجمه کرده‌اند.
نوشته‌اند گل‌ها را بررسی کنید، چون دروازه‌بان تیم شما شرط‌بندی و تبانی کرده! این متن را همگی کپی کرده و برای باشگاه و مربی ما فرستاده‌اند تا مرا مورد اتهام قرار بدهند. اینجا قانون دارد، بخصوص وقتی تعداد زیادی پیغام دریافت می‌کنی که میان آنها چند نروژی هم وجود ندارد. همه افرادی که مرا متهم کردند، یوزرهایی منتسب به یک باشگاه خاص هستند. قانون می‌گوید شما به عنوان یک باشگاه حرفه‌ای، وقتی عضوی از تیمت مورد اتهام قرار می‌گیرد، برای حمایت از بازیکن باید موضوع را به مقام بالاتر از خودت که فدراسیون فوتبال است، اطلاع بدهی. مثلاً بگویی آنها پیغام‌هایی فرستاده و دروازه‌بان تیم‌مان را متهم کرده‌اند. فدراسیون فوتبال هم در حمایت از دروازه‌بان مورد اتهام باید مشخص کند که چه کسی افترا زده است.
آیا این مراحل قانونی طی شد؟ نتیجه چه بود؟
فدراسیون فوتبال نروژ ماجرا را بررسی کرد و دید افراد اداره‌کننده این صفحه‌های مجازی قابل شناسایی نیستند. ضمن اینکه همه پیام‌ها هم از ایران آمده. وقتی چند هزار نفر یک متن را کپی و منتشر می‌کنند، باید مدرک داشته باشند. اگر ندارند جرم بزرگی مرتکب شده‌اند.
به من و باشگاه‌مان گفتند صفحه‌ها فیک هستند و چون پروفایل و پست ندارند، نمی‌شود افراد مورد نظر را به طور دقیق شناسایی کرد. همین افراد اما بعد از پخش شایعه، آمدند و از مصاحبه من، مسئولان میوندالن و مدیران فدراسیون فوتبال نروژ برداشت خودشان را کردند تا مرا بدنام کنند اما چنین اتفاقی نیفتاد. اینجا اگر بگویی فلانی دزدی کرده اما نتوانی ثابت کنی، آن فرد در جامعه محبوب‌تر هم می‌شود. این اتفاق برای من هم در نروژ افتاده است.
داستان مصاحبه‌ها چه بود؟
این مسائل یک روال طبیعی دارد. وقتی شایعه‌ای پخش می‌شود، رسانه‌ها هم می‌آیند و از افراد مورد نظر مصاحبه می‌گیرند. همه ما در این مورد صحبت کردیم و قضیه کاملاً مشخص است که متن از ایران آمده. در ایران و همین یوزرهای فیک اما فقط نوشته‌اند تحقیقات درباره تبانی ادامه دارد. آنها نمی‌دانند منظور از تحقیقات این است که افراد مورد نظر که این اتهام را زده‌اند پیدا و با آنها برخورد قانونی کنند.
اصلاً اینها نمی‌دانند چه اتهامی زده‌اند. یعنی من با چه کسی تبانی کرده‌ام؟ با باشگاه نروژی؟ این کل داستان است. باشگاه میوندالن هم از من حمایت کامل کرده و مدیر هم گفته که موضوع را به مراجع بالاتر ارجاع داده تا افراد مورد نظر را پیدا کنند. فدراسیون فوتبال نروژ هم تأکید کرده که پیگیر است تا بفهمد چه کسانی اتهام را زده‌اند.
چه اتفاقی افتاد که در بازی‌های اخیر روی نیمکت نشسته‌ای؟ آیا این مسائل حاشیه‌ای در این مسأله نقش دارد؟
نیمکت‌نشینی من کاملاً فنی است و ارتباطی به این مسائل ندارد. متأسفانه میان خیلی از بازیکنانی ایرانی این فرهنگ وجود ندارد که بیایند و بگویند به دلیل فنی بازی نمی‌کنم. اگر تا الان بازی کرده‌ام، ورزشی است و اگر هم الان بازی نمی‌کنم به مسائل فنی ارتباط دارد. این اتفاقی طبیعی است و مربی حق دارد هر کسی را که دوست دارد در ترکیب اصلی قرار بدهد. همانطور که گفتم مثل بقیه نیستم که وقتی بازی نمی‌کنم، خودم را به مصدومیت بزنم. من این فصل 24 بازی انجام داده‌ام و 6 سال هم جایگاهم را در فوتبال نروژ حفظ کردم. روزهای خوب و بد داشتم اما ورزشی می‌جنگم و جایگاهم را دوباره پس می‌گیرم.
وقتی از این مسائل حاشیه‌ای در ایران خبر داری، چرا طوری برخورد نمی‌کنی که کسی با تو دشمنی نکند؟
ببینید، چنین موضوعی برای من سورپرایز بزرگی نیست. این را به مسئولان باشگاه خودمان هم گفتم. به آنها شفاف گفتم که در فوتبال ایران مسائلی دیدم که عجیب‌تر از اینها بوده. دلیلش را هم شما گفتید و کاملاً مشخص است. عده‌ای با من دشمنی می‌کنند و این بار هم فکر کردند می‌توانند مرا به خاک سیاه بنشانند. اینجا اما قوانین خودش را دارد و کسی نمی‌تواند بیخودی و روی هوا فردی دیگر را متهم کند. من زندگی عادی خودم را انجام می‌دهم و کاری هم به این مسائل ندارم.
اگر به عقب برگردی، باز هم چنین شرایطی را رقم می‌زنی و از تیمی خاص شکایت می‌کنی؟
اگر یکسری افراد از گفتن حقیقت ناراحت می‌شوند، این دیگر مشکل خودشان است. من اگر طرفدار باشگاهی باشم اما ببینم آن باشگاه خلاف قانون عمل می‌کند، قطعاً از این روش کاری حمایت نخواهم کرد. همیشه سعی کردم حقیقت را بگویم اما مسأله من کل‌کل با هواداران یک تیم نیست. حرف من حرف قانون است. قانون می‌گوید هر کسی و هر باشگاهی اشتباه می‌کند، باید تاوان بدهد. ضمن اینکه متأسفانه ‌تر و خشک با هم می‌سوزند. در همان باشگاه هستند هواداران باشخصیت و آدم حسابی‌هایی که نه بلدند اتهام بزنند و نه می‌خواهند چنین اتفاقاتی رخ بدهد. به آنها احترام می‌گذارم.
البته حمایت از استقلال هم برای تو دردسرهایی به وجود آورد.
من علایق خودم را پنهان نمی‌کنم. مطمئناً شما برای نشان دادن علایق قلبی‌ات، شاید حتی گروهی از دوستانت را از دست بدهی. در نهایت اما موضوعی که آشکار می‌شود، حقیقت است. من هم به این روند ادامه می‌دهم و مشکلی هم از بابت حمایت از استقلال ندارم.

منبع: آخرین خبر

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.